ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Uzlaştırıcılık Müessesesi Tartışmaları ve Avukatlık Yasasının 35/A Maddesi Üzerine İnceleme

E-posta Yazdır PDF

A-GİRİŞ

            Uzlaştırmacı adı verilen yeni bir hukuki müessesinin ihdas edilmesi ve bu türden bir müessesenin yetki ve çalışma esaslarının tartışıldığı günümüzde meslek yasamızın 35/A maddesinin de göz önünde bulundurulması zorunlu bir durumdur.

 

            Meslek yasamızın 35. maddesinde “Kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisine haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek veya tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek, yalnız baroda yazılı avukatlara aittir.”  Hükmü ile Avukatlık mesleğinin tekel hakkı açıkça ifade edilmiştir.

Devamını oku...
 

Toplantı Yönetimi

E-posta Yazdır PDF

Sık sık toplantı mı yapıyorsunuz? Aman dikkat burada bir sorun var. Derler ki, ne kadar çok toplantı yapıyorsanız o kadar az iş yaparsınız. Çünkü enerjiniz toplantılarda harcanır genellikle. Fakat tabii ki toplantı yapmadan iş yürütmenin nimetleri diye devam etmeyeceğiz. Çünkü böyle bir durum sadece tek patron ve buyrukları modelinde geçerlidir.

 

Gerek ticari gerekse ailevi sorunlar söz konusu olduğunda birden fazla taraf ve olasılıklar söz konusudur. Sorunların çözümüne tarafların katılmasını ve farklı bakış açılarını bir arada değerlendirmeyi sağlayan en klasik usul toplantı yapmaktır. Tabii yapacağımız toplantının faydadan çok zarar getirmesi de an meselesidir. Zaman kaybı, lüzumsuz gevezelik ve gerginliklerden kaçınmak için yapılabilecek şeyler aslında gayet basit görünüyor.

Devamını oku...
 

Uzlaşma ve Arabuluculuk Kurumlarının Özünde Karşılaştırılması

E-posta Yazdır PDF

2005 yılında gerek Türk Ceza Kanunu (md 73/8) gerekse Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda (md.253, 254, 255) uzlaşma (uzlaştırma) müessesesi kabul edilmiştir. 2006 yılında Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile uzlaşma müessesesi bugünkü halini almıştır. Şu sıralarda ise Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı gündemdedir. Ceza hukuku alanında uzlaşma - uzlaştırmacı, özel hukuk alanında ise arabuluculuk - arabulucu kavramları kullanılmaktadır. Gerçekten uzlaşma ve arabuluculuk müesseseleri birbirlerine uygulama kriterleri açısından bir hayli benzemekle birlikte özünde bunlar birbirinden farklıdır.

Devamını oku...
 

İşyeri Arabuluculuğu

E-posta Yazdır PDF

Mutlu bir işyeri üreten bir işyeridir sözünü hepimiz duymuşuzdur. İşverenler ve işyeri sahipleri işlerinin tam ortasında bir de çekişmeleri kaldıramazlar, özellikle de ekonomik koşulların hepimizi zorladığı şu zamanda. Rekabetin güçlü bir biçimde hüküm sürdüğü pazarda, çalışma ortamının uyum içinde olabilmesi için işyerlerinde etkin bir iletişim olması şart. Çoğunlukla küskün çalışanlar ve duyarsızlaşmış yönetimler düşük kalitede ürünlerin ortaya çıkmasına, zayıf müşteri hizmetlerinin oluşmasına ve işyeri sahiplerinin kayıplarına sebep olmaktadır. Uyumsuzlukları gidermek için yasal yollar dışında başka hiçbir seçeneğin kalmadığı durumlarda, dargınlıklar tavan yaparken üretim de yerlerde sürünür.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Kurumunda İngiliz Deneyimi

E-posta Yazdır PDF
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

İlk soru !

SISTEM NEDEN INGILTEREDE COK POPULER ?

Bir tanimla baslamak gerekirse, Mediatorluk kurumu ingiliz hukukunda soyle tanimlaniyor : Anlasmazliklarin, tarafsiz, ozel olarak egitim almis, hukukcu veya degil mediatorler vasitasiyla, taraflarin karsilikli olarak bir anlasmaya vararak cozumlenmesi. Ne zaman taraflar anlasmaya vardik derlerse, bunu yazili bir anlasmaya dokerler, bu yazili belgenin hukuksal gecerliligi ve baglayiciligi taraflar aksini kararlastirmadikca vardir.

Devamını oku...
 


Sayfa 26 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 33 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol

Mevlana