ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Avusturya ve Türkiye Uzlaşma Uygulaması

E-posta Yazdır PDF

Hatay’da devam etmekte olan  Adalet Bakanlığı ve UNDP’nin ortaklığı ile düzenlenen Ceza Adalet Sisteminde Uzlaşmanın Geliştirilmesi Projesi kapsamında; Avusturya uzlaşma sisteminin denetiminde  sorumlu eğitmenimizden, ülkelerindeki uzlaşma sistemin işleyişi hakkında bilgiler edindik. Böylece ülkemizdeki uygulama ve mevzuatla karşılaştırabileceğimiz veriler elde ettik.

Devamını oku...
 

Uzlaşma ile Uzlaşmak

E-posta Yazdır PDF
Türkiye Barolar Birliği seçimi nedeniyle değişik barolardan gelen meslektaşlarımla tanışma ve mesleki konularda fikir alışverişinde bulunma şansına ulaştım. İstanbul Barosu Delegasyonunu oluşturan arkadaşlarımla bir araya geldiğimizde ise “uzlaşma” konusundaki görüşlerimizi paylaştık. Bu konuşmaların ışığında, uzlaşmaya ilişkin görüşlerimi bir kez daha gözden geçirmek ve sizlerle paylaşmak gereğini hissettim.
Devamını oku...
 

Çocuk Mahkemelerinde Arabuluculuk

E-posta Yazdır PDF

Aşağıda açıklanan senaryoyu göz önüne alalım:

Jackie ve Rickie Solomon 4 ve 10 yaşında iki kardeştir. Yaklaşık iki yıldır çocuk koruma sitemi içinde yer almaktadırlar. Anneleri Linda çocukları 48 saat boyunca evde tek başlarına bıraktı. Linda’nın birkaç gündür görülmemesi üzerine bir komşusu polise haber verdi. Polisler çocukların yalnız olduğunu ve evin yaşamaya hiç uygun olmadığını belirtti. Linda geri dönünce çocukları evde yalnız başlarına bıraktığını kabul etti.

Devamını oku...
 

ABDde İflas Mahkemelerinde Arabuluculuk

E-posta Yazdır PDF

İflas mahkemeleri yüksek miktarları işleri ele alır, her yıl yüzlerce binlerce bireyi ve işleri etkiler. Mahkemede açılan davaların çoğunun  tasfiye ile çözümlenmesi iflas davalarının özelliğini oluşturmaktadır. İflas mahkemeleri ADR programlarının kurulmasını hükmetmeli midir? Kısaca ADR bu davalara uymaktadır ve bu davaların daha erken çözümlenmesine yardımcı olur. Felsefi bir yaklaşımla mahkemeler kamu kuruluşları gibi bir çok anlaşmazlığın çözüm hizmeti sağlamalıdır[1].

Devamını oku...
 

ABD’de Eyalet İstinaf Mahkemeleri’nde ADR Programları

E-posta Yazdır PDF
Geçtiğimiz onlarca yıl içerisinde, ABD’de önemli sayıda eyalet istinaf mahkemesi ve federal bölge istinaf mahkemesi, aynı tip mahkeme kökenli ADR programını uygulamıştır. Bu çalışmada, bu tür bir programın uygulanmasına ilişkin olarak hâkim ve mahkeme idarecilerinin, eyalet istinaf ADR programlarında sistem dizaynında kullandıkları kriterler değerlendirilmiştir.
Devamını oku...
 


Sayfa 16 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 56 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Acı da olsa hakkı söyle