ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler Ergin: 24 maddelik tedbirler paketi 10 gün içerisinde meclis gündeminde

Ergin: 24 maddelik tedbirler paketi 10 gün içerisinde meclis gündeminde

E-posta Yazdır PDF

Adalet Bakanı Ergin, ilk derece mahkemeleriyle yüksek yargının iş yükünü azaltmak için uzlaşma ve arabuluculuk müessesesini etkin hale getireceklerini açıkladı. Ergin, bu amaçla hazırlanan 24 maddelik paketin 10 gün içinde Meclis'e sevk edileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 18 maddelik yargı reformunun geçmesinin ardından milletvekillerine teşekkür etti. 'Madde sayısı az ama özgül ağırlığı itibarıyla çok önemli bir tasarıyı yasalaştırdıklarını' belirten Ergin, yeni paketlerin müjdesini verdi. Ceza yargılamasında uzlaşma müessesesinin daha etkin hâle getirilmesi için çalıştıklarını kaydeden Ergin, hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk müessesesinin devreye sokulacağını bildirdi. Bakan Ergin, ilk derece mahkemeleriyle yüksek yargıya gelen işin azaltılması için hazırlanan 24 maddelik tedbirler paketini 10 gün içerisinde olgunlaştırıp Parlamento'ya getireceklerini açıkladı. Adalet Bakanı, bunların peşinden insan kaynaklarını güçlendirecek çalışmaların geleceğini bildirdi. Ergin, "Temenni ediyorum ki bu düzenlemeler kronikleşmiş olan Türk yargısının sorunlarını küçültsün ve milletimizin acil bekleyen adalet duygusunu tatmin noktasında önemli hizmetler versin." dileğinde bulundu.

MHP'den 7, CHP'den 20 ret çıktı

Yargıtay ve Danıştay'a yeni daireler ekleyen kanun tasarısı, iki günlük çalışmanın ardından Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilirken, görüşmelere muhalefetin tasarıyı engelleme çabaları damgasını vurdu. Yüksek yargıya yeni üyeler verecek ve iş yükünü çözecek tasarının görüşmelerinde CHP ve MHP, 'yargının ele geçirildiği' iddiasında bulundu. Hemen her madde üzerinde önergeler veren ve konuşmalar yapan muhalefet milletvekilleri, görüşmeleri uzatmak için değişik taktikler kullandı ama başarılı olamadı. BDP ise CHP ve MHP'den ayrı bir tutum takınarak maddeler üzerinde önerge vermedi, sadece tasarının geneli ve bölümler üzerine konuştu.

Muhalefetin engelleme çabaları, oylamaya yansımadı. İki gün boyunca sert bir tutum takınan MHP'den sadece 7 milletvekili katıldı. Tasarıyı en fazla eleştiren MHP'li Faruk Bal ile Grup Başkan Vekili Oktay Vural, oy kullanmayan 65 vekil arasında yer aldı. Parlamento'da 101 sandalyeye sahip CHP'de de sadece 20 milletvekili 'ret' oyu verdi. İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ise 'çekimser' oy kullandı. Soysal, oylama cihazında 'yanlışlıkla' çekimsere bastığını söyledi.

334 milletvekili olan AK Parti'de bakan ve milletvekillerinin çoğunluğu iki gün süren görüşmeler boyunca Meclis'te hazır bulundu ve muhalefetin engelleme çalışmalarını boşa çıkardı. AK Partililer, tasarının 279 oyla kabul edilmesini 'alkışlarla' kutladı.

11.02.2011

CİHAN

 

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 38 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Ülkem benim için ne yaptı diye sorma, ben ülkem için ne yapabilirim diye sor.

J. F. Kennedy