ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler Şahin: Arabuluculuk Tasarısı Yargının Sorunlarını Kısa Vadede Çözmez

Şahin: Arabuluculuk Tasarısı Yargının Sorunlarını Kısa Vadede Çözmez

E-posta Yazdır PDF

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, arabuluculuk sistemiyle ilgili yasa tasarısının, yargının iş yükünü ortadan kaldırabilecek bir düzenleme olmadığını söyledi. Meclis Başkanı Şahin, Meclis Tören Salonu'ndaki '2011 Uluslararası Orman Yılı' açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Yargının iş yükünün hafifletilmesi için Adalet Komisyonu'nda bekleyen arabuluculuk sistemiyle ilgili tasarının yasalaştırılmasının gündeme geldiğinin hatırlatılması ve 'Bu düzenleme iş yükünün hafifletilmesi anlamında nasıl bir katkı sağlar?' sorusunun yöneltilmesi üzerine Şahin, yargının iş yüküyle ilgili söylenenlerin büyük ölçüde bir hakikati ortaya koyduğunu belirtti. Şahin, Yargıtay'ın, yerel mahkemelerin iş yükünün özellikle son yıllarda oldukça arttığına işaret etti.

Yargıtay'ın iş yükünü hafifletmek için istinaf mahkemelerinin gündeme geldiğini belirten Şahin, şu anda Yargıtay'ta zamanında inceleme imkanı bulunamadığı için bazı dosyaların zaman aşımı nedeniyle düştüğüne işaret etti. Şahin şunları söyledi: "Sanıklar kurtuluyor, mağdur olan insanlar da adalete küsüyorlar. 2010 yılında 15 bine yakın dosya bu nedenle düştü. Önümüzdeki yıllarda tedbir alınmazsa bu, 20 bini, daha yukarıları bulabilir diye endişe ediyoruz. Ayrıca zamanında incelenmediği için 10 yıllık tutukluluk süresini dolduran bazı sanıkların tahliyeleri de kamu vicdanını rahatsız etti, hatta yaraladı. O bakımdan Yargıtay'daki iş yükünü daha da azaltmak için şimdi birtakım tedbirler alınmalıdır. Adalet Bakanlığı'nın bu doğrultuda çalıştığını da biliyorum. Ama Meclis Başkanlığımıza bir tasarı ya da teklif gelmeden benim yol gösterici anlamda bir değerlendirme yapmam doğru olmaz."

Arabuluculukla ilgili bir kanun tasarısının, Adalet Bakanlığı yaptığı dönemde Meclis'e sevkedildiğini hatırlatan Şahin, "Ancak komisyonda görüşülememişti. Ancak bu, şu anda, demin ifade ettiğim sorunları çözecek bir yasal düzenleme değil. Yargıya intikal etmeden önce bazı ihtilafların arabulucular kanalıyla çözülmesini amaçlayan bir tasarıdır o. Şu andaki iş yükünü ortadan kaldırıcı bir yasa tasarısı değildir. Ama bundan sonrasıyla ilgili fayda sağlayacağını umuyorum. Önümüzdeki günlerde bekleyeceğiz.

Herhalde Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve Danıştay'la da görüşerek bu konuda atılması gereken adımları herhalde belirleyerek Meclis'e bir tasarı gönderir" şeklinde konuştu.

İHA

 

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 13 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Bir şey bilmediğim dışında başka bir şey bilmiyorum

Socrates