ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Boşanmaya gerçekten hazır mısınız?

E-posta Yazdır PDF


by
Bruce Derman, Wendy Gregson
Çeviren: Şamil DEMİR

İkilem içerisindesiniz. Belki de kalmaya ya da gitmeye karar veren taraf olacaksınız. Peki buna nasıl emin olabilirsiniz. Bazı günler kendinizi daha emin hissediyorsunuz bazen değil. Bir parçanız onu hala seviyor ya da önemsiyor. Hadi hata ediyorsanız? Verdiğiniz kararlar birçok insan etkilenecek. Belki de acele ediyorsunuzdur. Çok uzun zamandır boşanmayı düşünmeme rağmen, sadece davranışlarını değiştirse boşanmak aklıma bile gelmez diyor musunuz…?

Peki boşanmak istediğinizi duyduğu an duyacaklarınız… Boşanmak? Bu da nerden çıktı? Daha iki hafta önce tatile gitmekten bahsetmiyor muyduk? Evliliğimizin boşanmak isteyecek kadar berbat olduğunu düşünmüyordum. Şok oldum, kahroldum. Bunu durduracak bir yol bulmalıyım. Belki de bu sadece bir rüyadır ve uyandığımda hepsi sona erecek…

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Eğitimi ve Kapsamı

E-posta Yazdır PDF

Başbakanlığa sevk edilen Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı (HUAK) arabuluculuk eğitiminin kapsam ve içeriğini 22. maddede düzenliyor. Göze çarpan ilk şart eğitime başlayacaklarda dört yıllık lisans eğtimini "tamamlama" şartı aranması. Bu durumda eğitime başlamak için herhangi bir yaş şartının aramadığı tasarıya göre, üniversite öğrenimi sırasında bu eğitimin alınamayacağı sonucunu çıkıyor. Akla gelen diğer bir soru da yurt dışında lisans eğitimi almış kişilerin durumudur. Tasarıda denklik aranmasından bahsedilmemekledir. Ancak daha sonra hazırlanacak yönetmelikte bu konunun düzenleneceğini düşünüyorum.

Devamını oku...
 

Avukatlık Kanununun 35/A Maddesinin Uygulanması Sorunu ve Çözüm Önerileri

E-posta Yazdır PDF
Hukukumuza Avukatlık Kanunun ‘nun 35/A maddesiyle giren “uzlaşma” kurumu; uygulanmamasıyla ünlenmiş ve doktrinde satırlar arasına sıkışmış bir düzenleme olarak kalmıştır. Bu düzenleme ile madde gerekçesinde geçen ifadeyle: “mahkemelerin iş yükünün azalması amaçlanmaktadır”. 35/A maddesi ADR yolları içerisinde Avukata en etkin rolün verildiği yol olarak hukukumuza girmiştir. Kanun koyucu adalet mekanizmasının işleyişinde vazgeçilmez bir role sahip olan avukatlara, mahkeme dışı yollarla uyuşmazlık çözümü ve sonuçta tatmin edici güce sahip uzlaşma tutanağını yazma olanağı tanımıştır. Ancak maddenin bugüne kadar işlerlik kazanamadığı yönündeki görüşler ağır basmaktadır.
Devamını oku...
 

Arabuluculukta da Reklam Yasak Olacak

E-posta Yazdır PDF
Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısının ilk halinde, oluşturulmakta olan arabuluculuk mesleğinde, göze çarpan bir yasak söz konusu değildi. Ancak tasarının Başkabanlığa sevkedilen halini incelediğimizde 10. maddede arabulucuların reklam yasağının düzenlendiğini görüyoruz. Buna göre:

Reklam yasağı
MADDE 10– (1) Arabulucuların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları ve özellikle tabelalarında ve basılı kağıtlarında arabulucu unvanı ile akademik unvanlarından başka sıfat kullanmaları yasaktır
.

 

Devamını oku...
 

Arabulucu.Com a Hoşgeldiniz.

E-posta Yazdır PDF

Arabulucu.Com, arabuluculuk, iletişim, müzakere ve insan ilişkilerini etkili kılabilecek yöntemler öneren konularda makale yayınlamak ve bu konuda başvuru kaynağı olmak üzere üzere kurulmuş bir sitedir. Arabuluculuk Kanunu Tasarısındaki hızlı gelişmeler, sürmekte olan site dizaynı ile birlikte yayına başlamayı gerektirmiştir. Sitemizin üst menüsünden ulaşabileceğiniz forum alanı, konu hakkındaki tartışmaların yapılabilmesine ortam sağlamak için kurulmuştur.

Yakın zamanda, ilgili her kesimden kaliteli makalelerin yayınına başlanacaktır. Böylelikle arabuluculuk konusunda kaliteli içerik ile yayın yapan bir başvuru kaynağı olmayı hedefliyoruz. Çeviri ve makeleleriyle bizi destekleyecek kişilerden olmak istiyorsanız. bizimle bağlantıya geçmekten çekinmeyiniz: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 


Sayfa 34 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 30 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Gerekçe üretme, düzelt.

Frank Herbert