ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Makaleler Arabuluculukta Kariyer Arabuluculuk Mesleğine Başlamak...

Arabuluculuk Mesleğine Başlamak...

E-posta Yazdır PDF

Diane Levin benim için tartışmasız bir blog canavarı, yazılarını okurken tecrübelerini içtenlikle paylaşması ve arabuluculuğa yeni başlayanlara verdiği samimi tavsiyeler dikkate değer. Bizim gibi arabuluculuk mesleğine yeni yeni ısınanlar için arabuluculuğa nasıl başlanacağının tarifini yapıyor:

 • Motivasyonunuzu denetleyin: Arabuluculuk işine girmek için, şu anda yaptığınız işi bırakmamalısınız ama kendinize arabulucu denmesinden de kaçınmamalısınız. Çalışmakta olan arabulucuları ve çalışma tarzlarını takip etmeli ve kendinizi ve yapınızı bu arabulucularla devamlı karşılaştırmalısınız.
 • Kariyerinizde U dönüşü yapmaktan kaçının: Arabuluculuğu şu anda yapmakta olduğunuz işle bağdaştırmalı ve bunu nasıl yapacağınızı düşünmelisiniz ve bir arabulucu olarak ne yapmak istediğinizi belirleyip fikirlerinizi bu çıkış noktasından geliştirmelisiniz. Örneğin; bir insan kaynakları uzmanı işyeri arabuluculuğu, bir mühendis inşaat kusurları alanında arabuluculuk yapabilir.
 • Küçük başlayın ve öyle kalın:. Çok şaşalı bir ofise ve görkemli bir masaya ihtiyacınız yoktur. Masalı çalışma tarzından kurtulun zamanımızı web sitenize harcayın. Kendinize parasal kaynak ayırmalısınız çünkü uzun bir zamanı para kazanmadan geçirebilirsiniz.
 • Kendi çizginizi oluşturun: Arabuluculuğun sıradan bir iş olmadığını, zorlu bir coğrafyada aynı çizgiden yıllarca gidip gelindikten sonra oluşan patikaya benzediğini unutmamalısınız.
 • Genel olmayın!: Bir arabulucu bu sıfatı yalnız başına kullanmamalıdır. Her tür uyuşmazlığa arabuluculuk yapabileceğinizi düşünmek kendinizi ve müşterilerinizi kandırmak demektir. Aile arabulucusu, işyeri arabulucusu, ticari arabulucu olmalı ve bunlara yoğunlaşmalısınız.
 • Umut etmek bir “plan” değildir: Yazılı bir iş planınız olsun. Elinize kalemi alın ve büyük resminizi çizin. 1. En iyi ve en meşgul arabulucu olacağım… bu işin geleceğiniz yönlendirenlerden birisi olacağım. 2. Bunu önem vererek, heyecanla ve yazarak yapacağım. 3. Peki bunu nasıl başaracağım: bir ustanın yanından çalışarak başlayabilirim, oldukça bilgilenmeliyim, değer katacağım, hazır olacağım…
 • Her yerde çoğunlukla siz olacaksınız: Şimdi, her yerde, her şeyin en tepesinde olacaksınız. Evinize gidin ve geçmiş günlerinize teslim olun ve ertesi güne işinizi daha iyi yapmaya hazır uyanın. Sevecenliğinizi koruyun, unutmayın ki başkalarının çatışmalarıyla ilgilenmek bir ayrıcalıktır.
 • Devamlı evrimleşin: Kendinizi geliştirmekten devamlı değişmekten çekinmeyin, ortalama bir insan olmayın, 65 yaşınızdayken bile…
//
 

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 19 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Akıllı bir insan özür dilemek zorunda kalmaz.

Emerson