ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Muğla Barosunun Arabuluculuk Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşü

E-posta Yazdır PDF
Ankara’da 11 Mart 2011 de düzenlenen Arabuluculuk Seminerine ve ardında TBB bünyesinde yapılan Barolar toplantısına katılan temsilcimiz sayın Av. Akın Vahit Karacan tarafından verilen bilgi ve sunulan rapor Baro Yönetim Kurulumuzca incelenmiş, kardeş Barolardan gelen açıklamalar değerlendirilmiş ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.
Devamını oku...
 

Konya Barosunun Arabuluculuk Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşü

E-posta Yazdır PDF

I-GİRİŞ

Günümüzde birçok ülkede artan yargı yükünün azaltılması için değişik çözüm yolları aranmaktadır. Bu yollardan bir tanesi de arabuluculuktur. Tarafların hür iradesi ile “arabulucu” gözetiminde uyuşmazlıklarına çözüm araması doğaldır. Ortada uyuşmazlık bulunduğuna göre, bu uyuşmazlığın konunun uzmanları gözetiminde yapılması da zorunludur. Nitekim Yunanistan örneğinde sadece ve sadece hukukçular arabulucu görevini yürütmektedir.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Kanun Tasarısı Üzerine Bir Değerlendirme

E-posta Yazdır PDF

Bazı hukuki uyuşmazlıkların, arabuluculardan yararlanılarak tarafların iradesi ile hukuka uygun olarak , Mahkeme dışında gizli bir ortamda çözümü, yargının ağır yükünü hafifletmek, çözüme, düşük maliyetle, adil ve  gecikmeden ulaşma bakımından bir gereksinimi karşılama iddiasındaki “Arabuluculuk Kurumu”nun sağlıklı bir uygulamaya sahip olabilmesi için öncelikle Yasal alt yapısının çok iyi düşünülmesi gerekir.

Devamını oku...
 

Giresun Barosu: Avukatlık mesleğini baltalayan arabuluculuk yasa tasarısına karşıyız

E-posta Yazdır PDF

Arabuluculuk Kanun Tasarısındaki Düzenlemeler, yargıda çözümü Yargının temel ayakları olan Hakim, Savcı ve Avukat üçgeninden çıkarıp değişik farklı bir alana taşımaktır. Bu Yasa tasarısı Yargı gücünün savunma ayağını felç etmektedir.

Devamını oku...
 

Samsun Barosunun Arabuluculuk Kanunu Tasarısı İle İlgili Görüşü

E-posta Yazdır PDF

Öncelikle Arabuluculuk ihtiyaç sonucu doğmuş bir yol olarak düşünülmüş ise de; Arabuluculuk kavramı, olması gerektiği şekilde düşünüldüğünde 1136 sayılı avukatlık kanunun 35/a maddesinde vardır. Birçok avukat meslektaşımız bu maddeyi zaten işletmektedirler. Burada adı “Uzlaşma Sağlama”dır. Getirilmek istenilen Arabuluculuk adı altında belki yeni bir meslek türü geliştirmek olacaktır. Korkulan Adalete, avukatlık mesleğine, avukatlara, vatandaşa zarar verecek, güven duygusunu zedeleyecek, Adaletin dışında Adalete yabancı unsurları davet edici olmasıdır.

Devamını oku...
 


Sayfa 6 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 39 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

İyi bir anlaşma, her iki taraf için de iyi olmalıdır.

Sumner Redstone