ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Arabulucunun Özellikleri

E-posta Yazdır PDF

Arabuluculuk bir bilim ve bir sanattır. Her ne kadar birçok arabuluculuk becerisi öğretilebilir olsa da yetenekli bir arabulucu oluşumunda; her koşulda, insanlarla ve değişik şartlar altında oluşmuş tecrübe gereklidir. Her ne kadar bir "iyi" arabuluculuk tanımına pek çok manevi değerler girse de, bu tanımda bir dereceye kadar bazı karakter özellikleri de vardır.

Devamını oku...
 

Ankara Barosu Başkanı Av. Vedat Ahsen Coşar ın Açış Konuşması

E-posta Yazdır PDF
Bilgi Üniversitesi ile Ankara Barosu, Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi ’nin 13 – 14 - 15 Şubat 2009 tarihlerinde İstanbul ’da birlikte düzenledikleri “arabuluculuk eğitimi”nin açılışında, Ankara Barosu Başkanı Av. V. Ahsen Coşar 'ın yaptığı açış konuşması:
Devamını oku...
 

Türkiye Barolar Birliği nden Arabuluculuk Yasa Tasarısına Tepki

E-posta Yazdır PDF

Demokrasimizin eksiklerini giderip gerçek hukuk devletini oluşturamayınca “bağımsız yargı” ve bunun içinde  “bağımsız savunma” da gerçekleştirilememektedir.

Bu olumsuz bütün içinde yargı organının daha iyi işlemesi, adalete erişimin sağlanması, adil yargılanmanın gerçekleştirilebilmesi için birbirinden ayrı olarak yapılmaya çalışılan düzenlemeler hem bütünü etkilememekte hem de tartışmalara neden olmaktadır. Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Yasa Tasarısı da bu durumdadır. Yargı’nın yükünü hafifletmek, yargılamayı hızlandırmak gibi beklentilerle sunulan “arabuluculuk” sihirli bir çözüm değildir. Önemli olan bütünüyle “Yargı Reformu” yapabilmektir.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Eğitiminde Avusturya Örneği

E-posta Yazdır PDF

TBMM gündeminde olan Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı, (HUAK) arabuluculuk eğitim kurumlarını ve arabuluculuk eğitiminin şartlarını düzenlemektedir. Dünya uygulamasında arabuluculuğun düzenlenmesi konusunda çeşitli tercihler yapılmıştır. Örneğin Birleşik Krallık ve Hollanda arabuluculuk konusunda bir yasal düzenleme yapma gereği duymamışken, Avusturya, Slovakya ve Romanya arabuluculuk konusunda, kara avrupası sisteminin bir gereği olarak yazılı düzenleme yapmayı tercih etmişlerdir.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Yasa Tasarısı T.B.M.M. AB Uyum Komisyonunda Kabul Edildi

E-posta Yazdır PDF

TBMM AB Uyum Komisyonu, tali komisyon olması nedeniyle tasarının genelini görüştü. Adalet Bakanlığı, AB Genel Sekreterliği ile tasarıyı hazırlayan öğretim üyeleri, düzenlemeyle ilgili bilgi verdi. Daha sonra muhalefetin itirazlarına rağmen kabul edildi.

Devamını oku...
 


Sayfa 20 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 14 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Tecrübe bütün öğretmenlerin en iyisidir

Publilus Syrus