ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Arabuluculuk Eğitiminde Avusturya Örneği

E-posta Yazdır PDF

TBMM gündeminde olan Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı, (HUAK) arabuluculuk eğitim kurumlarını ve arabuluculuk eğitiminin şartlarını düzenlemektedir. Dünya uygulamasında arabuluculuğun düzenlenmesi konusunda çeşitli tercihler yapılmıştır. Örneğin Birleşik Krallık ve Hollanda arabuluculuk konusunda bir yasal düzenleme yapma gereği duymamışken, Avusturya, Slovakya ve Romanya arabuluculuk konusunda, kara avrupası sisteminin bir gereği olarak yazılı düzenleme yapmayı tercih etmişlerdir.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Yasa Tasarısı T.B.M.M. AB Uyum Komisyonunda Kabul Edildi

E-posta Yazdır PDF

TBMM AB Uyum Komisyonu, tali komisyon olması nedeniyle tasarının genelini görüştü. Adalet Bakanlığı, AB Genel Sekreterliği ile tasarıyı hazırlayan öğretim üyeleri, düzenlemeyle ilgili bilgi verdi. Daha sonra muhalefetin itirazlarına rağmen kabul edildi.

Devamını oku...
 

Türkiye ‘de Arabuluculuk Sisteminin Geliştirilmesi Semineri Notları

E-posta Yazdır PDF

Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü, Kanunlar Genel Müdürlüğü ve İngiltere Büyükelçiliği işbirliği ile Ankara Hakim evinde 21-22 Ocak 2009 tarihlerinde, “Türkiye ‘de Arabuluculuk Sisteminin Geliştirilmesi” adı altında yürütülen proje kapsamında, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Noterler Birliği, Türkiye Odalar Borsalar Birliği temsilcilerinin davet edildiği bir seminer düzenlenmiştir.

Devamını oku...
 

Efektif Bir Arabuluculuk Faaliyeti (A.B.D. Örneği)

E-posta Yazdır PDF

ARABULUCULUK NEDİR

Arabuluculuk iki veya daha fazla kişinin dahil olduğu tartışmalı bir konuya yine aynı kişiler tarafından biraraya gelinerek, işlevsel ve adil bir çözüm bulma faaliyetinin adıdır. Bu insanlar bu faaliyeti arabulucu diye adlandırılan kişinin yardımlarıyla yaparlar. Arabulucu dediğimiz kişi genel hatlarıyla, tarafsız bir üçüncü kişidir ve sorunların uzlaştırıcı yollarla çözüm teknikleri konusunda bir eğitimden geçmiştir. Arabuluculuk faaliyeti hemen hemen özel hukukun alanına giren bütün anlaşmazlıklar için uygulanabilir ki bu anlaşmazlıklar geleneksel anlamda mahkemeler yoluyla çözüme kavuşturulurlar. Birkaç örnek vermek gerekirse, sözleşmelerden doğan anlaşmazlıklar, leasing anlaşmasından doğan anlaşmazlıklar,boşanma vb...

Devamını oku...
 

Kesin Sonuçlu Müzakerelerden Menfaat Esaslı Müzakerelere Geçiş

E-posta Yazdır PDF
MENFAAT ESASLI MASAYA YÖNELME, PAZARLIK İÇİN ARAŞTIRMA, İKİ MASA ARASINDAKİ OLASI ÇEKİŞMELERİN YÖNETİMİ, ANLAŞMA YAPMAK İÇİN TAVSİYELER, ANLAŞMADA KARŞILAŞILAN ENGELLER

“Kütüphanede kavga eden iki adamın hikâyesini düşünün. Biri pencere açık, diğeri ise kapalı kalsın istiyor. Pencereyi ne kadar açık bırakmak gerekir diye ağız dalaşı yapıyorlar, az mı açık kalsın yoksa yarım mı veya dörtte üç mü diye. Hiçbir çözüm ikisini de memnun etmiyor.

Devamını oku...
 


Sayfa 21 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 17 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Dünyayı tanımlayabildiğimiz gibi görürüz, gördüğümüz gibi tanımlayamayız.

Peter Senge