ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Arabulucunun Kontrol Listesi (Checklist)

E-posta Yazdır PDF

   GİRİŞ / SELAMLAMA

• Taraflara kendilerine nasıl hitap edilmesini arzu ettiklerini sorun – konuları müzakere etmeye gönüllü olduklarını teyit edin.

• Arabulucu ve geçmişi hakkında bilgi verin – Hangi standartlara göre arabuluculuk yaptığınıza ilişkin bilgilendirme yapın.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Açılış Konuşması

E-posta Yazdır PDF

Tarafların katılımıyla gerçekleşecek arabuluculuk sürecinden önce, tamamlanması gereken bazı aşamalar vardır. Bu aşamalar, taraflardan birinin veya tamamının arabulucuya ulaşarak arabuluculuk yapmasını istemeleri, isteğin diğer taraflara iletilmesi ve kabul görmesi halinde arabuluculuk için yer ve zamanın belirlenmesi şeklinde özetlenebilir.

Devamını oku...
 

Aile Arabuluculuğu

E-posta Yazdır PDF

Aile uyuşmazlıklarından doğan sorunlar, toplumların yapısının da zamanla değişmesiyle birlikte gün geçtikçe artmaktadır. Yapılan araştırmalar aile hukuku kaynaklı davaların sayısının önemli bir miktarda arttığını, hatta ülkemizde bu davalar için kurulmuş özel mahkemelerin bile yetersiz kaldığını göstermektedir.

Devamını oku...
 

Mahkemelerde ADR: İlerleme, Problemler ve İmkanlar

E-posta Yazdır PDF
Hem savaşı önleyip hem de savaş için hazırlık yapamazsınız. Küçük bir grup halindeki düşünceli, kendini adamış vatandaşların dünyayı değiştirebileceklerinden asla şüphe etmeyin: gerçekte var olan tek şey budur[1].
Devamını oku...
 

Uyuşmazlıkları Çözmek İçin 13 Araç

E-posta Yazdır PDF
Sorunlar her zaman çıkar. Uyuşmazlıkların insanlar farklı beklentilere sahip olduğu sürece çıkması da kaçınılmazdır. Bu da uyuşmazlık yönetimini tartışmalardan ve davalardan kaçınmak için önemli kılar. Erken adımlar atılarak öfke dağıtılarak, iletişim kolaylaştırılarak uyuşmazlıklardan kaçınmak mümkündür. Tam zamanlı bir arabulucu ve eğitmen olarak, yaptığım müzakere ve uyuşmazlık çözümü işinde gördüğüm uyuşmazlıklar en son aşamaya gelmiş, dava açılma hazırlığında olanlardı. On yıldır bu uyuşmazlıklardan öğrendiğim, bu uyuşmazlıkların çoğunun uyuşmazlığın ilk aşamalarında çözülebilecek olmasıydı.
Devamını oku...
 


Sayfa 17 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 39 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman iyidir

Mahatma Gandhi