ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

23 + 23 = 1

E-posta Yazdır PDF

Çatışma yaşayan kişilerin kendi çözümlerini mediatör eşliğinde bulmalarını sağlayan bir yöntem olan mediasyon ile böyle bir formülün ne ilgisi olabilir?

Eğer konumuz “aile mediasyonu” ise en önemli noktalardan birini işaret eder bize bu formül. Çünkü çocuk sahibi olmanın temel formülüdür 23+23 = 1 Bir ayrılık anında ise en önemli konu çocuklardır. Barışamadan gerçekleşen boşanmalarda ya da ayrılıklarda çocuklarımıza neler olur? Çocuklar ayrılıklardan neden bu kadar çok etkilenir? Gelin hep beraber başa dönelim ve bu konuyu enine boyuna gözden geçirelim.

Devamını oku...
 

Hukuki ve Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuğun Belirli Yönlerine İlişkin 21.05.2008 Tarihli Avrupa Parlementosu ve Konseyi Yönergesi 2008/52/EC

E-posta Yazdır PDF

*

Hukukî ve Ticarî Uyuşmazlıklarda Arabuluculuğun Belirli Yönlerine İlişkin 21 Mayıs 2008 Tarihli Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Yönergesi” (2008/52/EC), 24 Mayıs 2008 tarihli Avrupa Birliği Resmî Gazetesinde yayımlanarak 13 Haziran 2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir[2]. Arabuluculuk Yönergesinde Üye Devletlerin, Yönergeyi en geç 21 Mayıs 2011’de iç hukuklarına aktarmaları ve 21 Kasım 2010’da, arabuluculuk sonunda yapılan anlaşmaların iç hukuklarında cebrî icra yoluyla icra edilebilmesi için başvurulacak yetkili mahkeme ve merciler hakkında Avrupa Komisyonuna bilgi vermeleri öngörülmüştür (Yönerge m. 12,1; 6,3). Komisyon, Üye Devletlerce bildirilen yetkili mahkeme ve mercilerle ilgili bilgileri kamuoyuna ilân edecektir (Yönerge m. 10).

Devamını oku...
 

Boşanma Arabuluculuğu ve Müzakerelerde Kullanılan Mecaz İfadeler

E-posta Yazdır PDF

Dil, amacı anlatmak için seçilen kelimelerin ifade ettikleri belirgin anlamlardan çok daha fazlasını taşıyabilir. Tavırlar, zihniyet ve bakış açıları da dil ile nakledilir. Dil davranışı etkiler, davranış da dili. Bu yüzden birbirleri ile işbirliği içinde olan avukatlar, hukuk davalarının tartışmaya dayalı lisanı yerine, müzakereye çok daha uygun bir ortam sunan özel kelime dağarcıklarını kullanmaktadır. Benzer şekilde, uzlaşmacıların seçtiği kelimeler de, müşterilerin soğuk, serin, ve fırtınalı bir iletişim tarzından vaziyeti, sorunun karşılıklı çözümünü mümkün kılan çok daha işbirlikçi bir şekle dönüştürmesine yardımcı olmaktadır.

Devamını oku...
 

Adalete Daha İyi Erişim Projesi

E-posta Yazdır PDF

Uzun zamandır hazırlıkları süren “Adalete Daha İyi Erişim Projesi” yakında eğitim programlarıyla duyurulacak. Adalet Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu'nun taraf olduğu Avrupa Birliği destekli proje kapsamında Türkiye çapında 800 avukatın 3 er günlük arabuluculuk ve alternatif uyuşmazlık çözümü eğitiminden geçirilmesi amaçlanmaktadır. Yine proje kapsamında belirlenecek şehirlerde uluslararası konferanslar düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Projenin duyurulmasında kullanılacak posterde:

“Düğümün uçları değil çözümün tarafları olun”

“Uyuşmazlıklar bir arabulucu eşliğinde, daha kısa sürede daha masrafsız ve iki tarafın  da memnun ayrılacağı şeklinde çözüme kavuşturulabilir”

sloganları kullanılmıştır.

Devamını oku...
 

Okullarda Akran Arabuluculuk

E-posta Yazdır PDF

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Son yıllarda okullarımız, hızla artan şiddetin gölgesinde kaldı. Televizyon programlarında da artan şiddet içerikli programlar ergenin yaşantısına kadar girdi. Her gün yeni bir şiddet haberiyle karşılaşır olduk. Okullarda öğrenciler arasında sözlü kavgalar hatta bıçaklı saldırılar…

Öğrenciler arasında artan çatışmalar, çözüme yönelik bir çok arayışı da beraberinde getirdi. Okullarımız “Akran Arabuluculuğu” ile tanıştı. Araştırma sonuçları en büyük sorunun öğrenciler arası iletişimsizlik olduğunu gösterirken; akran arabuluculuğu, iletişimi temel aldı.

İlk defa ABD’de uygulanan Akran Arabuluculuğu Programı, ülkemizde de Diyarbakır’dan İstanbul’a kadar birçok okulda uygulanmaya başladı.

Devamını oku...
 


Sayfa 27 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 81 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Size karşı çıkan insanlardan bir sürü ders alırsınız

Walt Whitman