ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

İşyeri Arabuluculuğu

E-posta Yazdır PDF

Mutlu bir işyeri üreten bir işyeridir sözünü hepimiz duymuşuzdur. İşverenler ve işyeri sahipleri işlerinin tam ortasında bir de çekişmeleri kaldıramazlar, özellikle de ekonomik koşulların hepimizi zorladığı şu zamanda. Rekabetin güçlü bir biçimde hüküm sürdüğü pazarda, çalışma ortamının uyum içinde olabilmesi için işyerlerinde etkin bir iletişim olması şart. Çoğunlukla küskün çalışanlar ve duyarsızlaşmış yönetimler düşük kalitede ürünlerin ortaya çıkmasına, zayıf müşteri hizmetlerinin oluşmasına ve işyeri sahiplerinin kayıplarına sebep olmaktadır. Uyumsuzlukları gidermek için yasal yollar dışında başka hiçbir seçeneğin kalmadığı durumlarda, dargınlıklar tavan yaparken üretim de yerlerde sürünür.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Kurumunda İngiliz Deneyimi

E-posta Yazdır PDF
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

İlk soru !

SISTEM NEDEN INGILTEREDE COK POPULER ?

Bir tanimla baslamak gerekirse, Mediatorluk kurumu ingiliz hukukunda soyle tanimlaniyor : Anlasmazliklarin, tarafsiz, ozel olarak egitim almis, hukukcu veya degil mediatorler vasitasiyla, taraflarin karsilikli olarak bir anlasmaya vararak cozumlenmesi. Ne zaman taraflar anlasmaya vardik derlerse, bunu yazili bir anlasmaya dokerler, bu yazili belgenin hukuksal gecerliligi ve baglayiciligi taraflar aksini kararlastirmadikca vardir.

Devamını oku...
 

23 + 23 = 1

E-posta Yazdır PDF

Çatışma yaşayan kişilerin kendi çözümlerini mediatör eşliğinde bulmalarını sağlayan bir yöntem olan mediasyon ile böyle bir formülün ne ilgisi olabilir?

Eğer konumuz “aile mediasyonu” ise en önemli noktalardan birini işaret eder bize bu formül. Çünkü çocuk sahibi olmanın temel formülüdür 23+23 = 1 Bir ayrılık anında ise en önemli konu çocuklardır. Barışamadan gerçekleşen boşanmalarda ya da ayrılıklarda çocuklarımıza neler olur? Çocuklar ayrılıklardan neden bu kadar çok etkilenir? Gelin hep beraber başa dönelim ve bu konuyu enine boyuna gözden geçirelim.

Devamını oku...
 

Hukuki ve Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuğun Belirli Yönlerine İlişkin 21.05.2008 Tarihli Avrupa Parlementosu ve Konseyi Yönergesi 2008/52/EC

E-posta Yazdır PDF

*

Hukukî ve Ticarî Uyuşmazlıklarda Arabuluculuğun Belirli Yönlerine İlişkin 21 Mayıs 2008 Tarihli Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Yönergesi” (2008/52/EC), 24 Mayıs 2008 tarihli Avrupa Birliği Resmî Gazetesinde yayımlanarak 13 Haziran 2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir[2]. Arabuluculuk Yönergesinde Üye Devletlerin, Yönergeyi en geç 21 Mayıs 2011’de iç hukuklarına aktarmaları ve 21 Kasım 2010’da, arabuluculuk sonunda yapılan anlaşmaların iç hukuklarında cebrî icra yoluyla icra edilebilmesi için başvurulacak yetkili mahkeme ve merciler hakkında Avrupa Komisyonuna bilgi vermeleri öngörülmüştür (Yönerge m. 12,1; 6,3). Komisyon, Üye Devletlerce bildirilen yetkili mahkeme ve mercilerle ilgili bilgileri kamuoyuna ilân edecektir (Yönerge m. 10).

Devamını oku...
 

Boşanma Arabuluculuğu ve Müzakerelerde Kullanılan Mecaz İfadeler

E-posta Yazdır PDF

Dil, amacı anlatmak için seçilen kelimelerin ifade ettikleri belirgin anlamlardan çok daha fazlasını taşıyabilir. Tavırlar, zihniyet ve bakış açıları da dil ile nakledilir. Dil davranışı etkiler, davranış da dili. Bu yüzden birbirleri ile işbirliği içinde olan avukatlar, hukuk davalarının tartışmaya dayalı lisanı yerine, müzakereye çok daha uygun bir ortam sunan özel kelime dağarcıklarını kullanmaktadır. Benzer şekilde, uzlaşmacıların seçtiği kelimeler de, müşterilerin soğuk, serin, ve fırtınalı bir iletişim tarzından vaziyeti, sorunun karşılıklı çözümünü mümkün kılan çok daha işbirlikçi bir şekle dönüştürmesine yardımcı olmaktadır.

Devamını oku...
 


Sayfa 27 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 14 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Vazgeçebileceğin hiçbir şeye kıymet verme.

Aristippos