ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Siber Uyuşmazlık Çözümü

E-posta Yazdır PDF

"Geleceği söylemenin en iyi yolu ona yatırım yapmaktır". Digital teknoloji uzmanı Richard Susskin 'in bu sözünü ilk okuduğumda oldukça etkilendiğimi itiraf etmeliyim.

İşte bu sözün hakkını tam manasıyla veren bir kişiden bahsedeceğim. Charles Brofman gerçekten de geleceğe yatırım yaptı ve kazandı.

Eski bir dava avukatı olan C. Brofman, dünyanın lider online uyuşmazlık çözüm şirketi Cybersettle in kurucu ortaklarındandır. Cybersettle, online uyuşmazlık çözümü (ODR) olarak bilinen herşeyin, digital teknoloji ile birlikte kullanılarak hak taleplerinin hızlı ve ekonomik bir şekilde ileri sürülebildiği bir çeşit uyuşmazlık çözüm sürecidir.
Devamını oku...
 

Arabuluculuk Mesleğine Başlamak...

E-posta Yazdır PDF

Diane Levin benim için tartışmasız bir blog canavarı, yazılarını okurken tecrübelerini içtenlikle paylaşması ve arabuluculuğa yeni başlayanlara verdiği samimi tavsiyeler dikkate değer. Bizim gibi arabuluculuk mesleğine yeni yeni ısınanlar için arabuluculuğa nasıl başlanacağının tarifini yapıyor:

  • Motivasyonunuzu denetleyin: Arabuluculuk işine girmek için, şu anda yaptığınız işi bırakmamalısınız ama kendinize arabulucu denmesinden de kaçınmamalısınız. Çalışmakta olan arabulucuları ve çalışma tarzlarını takip etmeli ve kendinizi ve yapınızı bu arabulucularla devamlı karşılaştırmalısınız.
Devamını oku...
 

Arabulucular eğitimli robotlar mı olacaklar?

E-posta Yazdır PDF

Dünya uygulamasını takip ettiğim kadarıyla, arabuluculuk ve bunun eğitimi birer sektör olmuş durumda. Zamanla eğitim teknikleri ve materyalleri birbirlerine gittikçe benzemekte ve konsantre hale gelmekte, kısa zamanda yetiştirilen arabuluculara, neredeyse hangi durumda ne yapacağı ezberletilmektedir.

Peki teknikler aynıysa, her arabulucu aynı şeyi öğreniyorsa ve her durumda yapılması gereken ve öğretilen bir şey varsa, arabulucular gerçekten de kendilerinden beklenen işi mi yapmış olacaklar. Ya da elden gelen bütün teknikler uygulandıktan sonra çözüm tarafların kendi aralarındaki uyuma mı terkedilecek?

İşte gelecekte hazırlanacak ve kabul görecek eğitim müfredatı belirlenirken bir tercih yapacağımız yer burasıdır. Arabuluculuk eğitimi ülkemizdeki yayğın şekliyle üniversite sınavına hazırlık havasında yapılacak ise, biz o zaman robot arabulucu adaylarına, arabuluculuk programı yüklemiş oluruz. Fakat eğitim kişisel yeteneklerin su yüzüne çıkmasına ve her arabulucunun kendi tarzında ve rahat ettiği şekilde ve sonuçta başarılı olacak bir arabuluculuk yapmasına temel hazırlayacaksa o zaman yetişen kişilere "gerçek arabulucular" diyebiliriz.

 

//
 

Problem / Çözüm Odaklı Arabuluculuk

E-posta Yazdır PDF

Problem çözümündeki yaklaşımımız, sonuçtaki başarıyı etkileyeceği gibi, varılan anlaşmanın uygulanabilirliğini de etkileyecektir. Üretilen çözümün başlı başına yeni bir probleme sebep olmaması ve tarafların üretilen çözümü benimsemesi tamamen çözüm tarzı ve çözüme olan yaklaşımla ilgilidir. Bu nedenle problem odaklı ya da çözüm odaklı arabuluculuğun farkını iyi anlamak gerekir. “Problem odaklı” arabuluculuk, hatalı olan arabuluculuk yöntemidir. Arabuluculuğun başarısı “Çözüm odaklı” olmasına bağlıdır.

Devamını oku...
 

Boşanma Davalarında Arabuluculuk Seçeneği

E-posta Yazdır PDF

Bu yazıda ileri sürülen düşünceler şimdiye kadar karşılaştığım evlilik uyuşmazlıklarındaki gözlemlerime dayanmaktadır.

Hiç kimse bir gün boşanacağını düşünerek evlenmez…

Aileler tarafından kabul görmüş, ekonomik sıkıntıları olmayan, sağlıklı çocukların yetiştiği bir aile, eşleri evlenmeye ve birlikte bir hayat sürmeye motive eden nedenlerden bir kaçıdır.

Sanılanın aksine evlilikteki huzursuzluklar iki üç yıllık bir süreçten sonra olduğu kadar evliliğin ilk aylarında bile ortaya çıkabilmektedir. İlk aylarda çıkan sorunların genellikle evlilik kararının acele alındığı ya da evliliğe ailelerin karar verdiği durumlarda ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Birbirini tam olarak tanıyamamış, benimseyememiş eşler, bir çatışma sarmalı içinde boğularak içine düştükleri hayal kırıklığı ve depresyondan acilen boşanarak kurtulmak isteyebilmektedirler.

Devamını oku...
 


Sayfa 30 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 78 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Akıl herşeyi olduğu gibi görmekten başka bir şey değildir.

Voltaire