ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Okullarda Akran Arabuluculuk

E-posta Yazdır PDF

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Son yıllarda okullarımız, hızla artan şiddetin gölgesinde kaldı. Televizyon programlarında da artan şiddet içerikli programlar ergenin yaşantısına kadar girdi. Her gün yeni bir şiddet haberiyle karşılaşır olduk. Okullarda öğrenciler arasında sözlü kavgalar hatta bıçaklı saldırılar…

Öğrenciler arasında artan çatışmalar, çözüme yönelik bir çok arayışı da beraberinde getirdi. Okullarımız “Akran Arabuluculuğu” ile tanıştı. Araştırma sonuçları en büyük sorunun öğrenciler arası iletişimsizlik olduğunu gösterirken; akran arabuluculuğu, iletişimi temel aldı.

İlk defa ABD’de uygulanan Akran Arabuluculuğu Programı, ülkemizde de Diyarbakır’dan İstanbul’a kadar birçok okulda uygulanmaya başladı.

Devamını oku...
 

“AİLE MEDİASYONU Barışarak Boşanma İçin Çözüm”

E-posta Yazdır PDF
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4


Boşanma davası deyince aklıma hep “Güllerin Savaşı” isimli film gelir nedense… İzleyenleriniz bilir, soyadı Rose ( Gül ) olan bir karı-kocanın boşanma öyküsüdür anlatılan. Filmde karı-koca birbirlerine öldüresiye düşman gözükürler ve oldukça çok zarar verirler bu süreçte. Gerçek boşanma davaları da bu filmdeki kadar abartılı olmasa da başta çocuklar olmak üzere karı ve kocaya ciddi zarar verir.

Hiç kimse boşanmak için evlenmiyor. Ancak hayat bazen öyle oyunlar oynuyor ki eşler geldikleri noktada artık geçinemediklerini fark ediyorlar ve boşanmak kaçınılmaz oluyor. Karı-kocayı boşanmaya götüren süreç ise pek çok kişi için yorucu ve ızdıraplı bir süreç. Bu yetmezmiş gibi bir de boşanırken yaşananlar eklenince “şu kısacık ömürde değer mi?” sorusu geliyor insanın aklına.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Kanunu Tasarısının Bazı Maddeleri Hakkında Görüşler

E-posta Yazdır PDF
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Madde-1 Dünya uygulamasında arabuluculuk uygulamalarının yarıya yakını “aile uyuşmazlıklarında” uygulanmakta, arabulucuların büyük çoğunluğu da bu alanda uzmanlaşmaktadır. Bu nedenle aile arabuluculuğu kurumu da kanunda ayrı bir bölümde düzenlenmeli ve gelişimi sağlanmalıdır. Bu haliyle kanunun uygulama alanı dünya uygulamasından oldukça dar alanı kapsamaktadır. Arabulucuların üzerinde çalışabilecekleri işler, Noterlik Kanunundaki gibi tek tek sayılmalı, yoruma ve yeniden yargılamaya açık bir alan bırakılmamalıdır.

 

Madde -2 Her ne kadar arabulucular gerçek kişiler de olsa, arabulucuların bir araya gelerek çalışma grupları veya şirket kurmaları düzenlenmelidir. Arabulucuların tek başlarına yürütecekleri arabuluculuk faaliyeti verimsiz olacağı gibi mesleğin gelişimi ve yürütülmesi de dünyadaki hız ve ölçekte olamayacaktır.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Uygulaması Konusundaki İdeal Örnek: Belçika

E-posta Yazdır PDF

Bu yazı İstanbul Barosu tarafından 08.12.2007 tarihinde düzenlenen Arabuluculuk Yasa Tasarısı'nın değerlendirildiği konferansta İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Anabilimdalı Araştırma

Görevlisi Sn. Mert Namlı 'nın yaptığı sunumun bant çözümüdür.

 

Öncelikle birçoğunuzun aklından geçtiğini düşündüğüm soruyla başlayayım isterseniz. Neden Belçika? Şunlardan dolayı Belçika:

Birincisi: Belçika’da bugünkü şekilde arabuluculuk sistemi, bundan henüz iki yıl kadar önce, Şubat 2005 te kabul edilen bir düzenleme ile kuruldu. Daha da önemlisi bu düzenleme, Avrupa Birliği çerçevesinde hazırlanan direktif teklifi ve Birleşmiş Milletler çerçevesinde hazırlanan model kanuna tamamen uygun şekilde gerçekleştirildi. Dolayısıyla bugün itibariyle Belçika hukuk sistemi, arabuluculuk konusunda mümkün olduğunca ideal bir hukuk sistemi olarak nitelendirilebilir.

Devamını oku...
 

Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları ve Arabuluculuk Yöntemi

E-posta Yazdır PDF

ALTERNATIVE DISPUTE RESOLUTIONS AND MEDIATION

Alper BULUR*

ÖZET : Alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, bağımsız, tarafsız ve objektif bir üçüncü kişinin, aralarında uyuşmazlık bulunan tarafları bir araya getirerek, ortaklaşa bir çözüm bulmaları konusunda iletişim kurmalarını sağladığı ve aralarındaki uyuşmazlığı ya kendi kendilerine çözmeleri için onlara yardımcı olduğu ya da somut olayın özelliklerine göre onlara üzerlerinde fikir birliğine varabilecekleri çözüm önerileri sunduğu; Devlet mahkemelerinde gerçekleşen yargılamaya göre seçimlik bir yol olarak uygulama alanı bulan uyuşmazlık çözüm yolları bütünüdür. Arabuluculuk yöntemi, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri içinde en yaygın ve başarılı olarak uygulanılanıdır. Arabulucu, uyuşmazlığı bir karar vermek suretiyle çözmeyi değil; ikna ve telkin yöntemiyle, tarafların yeniden müzakerelere girişmelerine ve bir anlaşma sağlamalarına imkân veren ortamı oluşturmayı hedefler. Arabuluculuk yoluyla uyuşmazlık çözme yönteminin en temel ilkeleri, “gönüllülük”, “eşitlik”, “bizzat hazır bulunma”, “taraf hakimiyeti” ve “gizlilik” ilkeleridir.

Devamını oku...
 


Sayfa 28 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 67 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Başarı bir yolculuktur, varış noktası değil.