ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları ve Arabuluculuk Yöntemi

E-posta Yazdır PDF

ALTERNATIVE DISPUTE RESOLUTIONS AND MEDIATION

Alper BULUR*

ÖZET : Alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, bağımsız, tarafsız ve objektif bir üçüncü kişinin, aralarında uyuşmazlık bulunan tarafları bir araya getirerek, ortaklaşa bir çözüm bulmaları konusunda iletişim kurmalarını sağladığı ve aralarındaki uyuşmazlığı ya kendi kendilerine çözmeleri için onlara yardımcı olduğu ya da somut olayın özelliklerine göre onlara üzerlerinde fikir birliğine varabilecekleri çözüm önerileri sunduğu; Devlet mahkemelerinde gerçekleşen yargılamaya göre seçimlik bir yol olarak uygulama alanı bulan uyuşmazlık çözüm yolları bütünüdür. Arabuluculuk yöntemi, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri içinde en yaygın ve başarılı olarak uygulanılanıdır. Arabulucu, uyuşmazlığı bir karar vermek suretiyle çözmeyi değil; ikna ve telkin yöntemiyle, tarafların yeniden müzakerelere girişmelerine ve bir anlaşma sağlamalarına imkân veren ortamı oluşturmayı hedefler. Arabuluculuk yoluyla uyuşmazlık çözme yönteminin en temel ilkeleri, “gönüllülük”, “eşitlik”, “bizzat hazır bulunma”, “taraf hakimiyeti” ve “gizlilik” ilkeleridir.

Devamını oku...
 

Karşı Çıkmanın Dayanılmaz Kolaylığı...

E-posta Yazdır PDF

Neye karşı koyarsan, o ısrarla olmaya devam eder" Carl Jung (1875-1961)

Hepimiz günlük hayatımızda şu sözleri bolca duyuyoruz, kullanıyoruzdur:

- Olmaz

- Karşıyım

- Desteklemiyorum

- Sonuna kadar mücadele edeceğiz!

- Vazgeçmeyeceğiz

Bu listeyi hayal gücümüzle doğru orantılı olarak uzatmak mümkün. Türk milletinin günlük dilinde sıkça kullandığı bu terminoloji, aslında hayata bakışını da gözler önüne seriyor. Bu tarz söylemler o kadar yüksek dozda ifade ediliyor ki, hiç kimse;

Devamını oku...
 

Kitap: Arabuluculuk, Hüseyin Güngör Şahin

E-posta Yazdır PDF

Tüm dünyada son dönemde onarıcı adalet kavramı ile tırmanışa geçerek popülerite kazanan arabuluculuk yöntemi farklı toplum ve kültürlerde olumlu bir amaç ve yarar için yaygın şekilde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Adalet, güvenlik, sosyal güvenlik, okul, iş, çevre ve günlük yaşamda kişiler arası ilişkiler gibi oldukça geniş bir yelpazede hizmet sunan arabuluculuk disiplinler arası bir süreç olarak yer almaktadır.

 

Bu eserde, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin tarihi gelişimi çeşitli kültürlerde ve toplumlarda kullanımı, kavramlar, strateji ve taktikler, avantajlar, dezavantajlar, tartışma ve görüşler, Türk hukukundaki düzenlemeler detaylı olarak ele alınmakta ve toplumumuzda gelecekte söz sahibi olacak gençlerimiz için okullarda akran arabuluculuğu eğitiminde kullanılan öğretici masal formu uygulaması ve ülkemizde polis arabuluculuğu alanında yapılan ilk deneysel çalışma olması bakımından önem arz eden bir çalışma ile birlikte polis arabuluculuğu yer almaktadır.

Devamını oku...
 

Amerikalı Arabulucular Krizin Eşiğinde

E-posta Yazdır PDF

Amerikan Arabuluculuk Sitelerinde son günlerde en çok tartışılan konu Arabulucuların içine düştüğü ekonomik kriz. Akreditasyonu olan veya olmayan birçok üniversite ve kurumun arabuluculuk eğitimine girişmesiyle, sektörlerinde geçinememe problemi yaşayan arabulucular, bu durumu yazdıkları yazılara da yansıtmaya başladılar. Yazısında içinde bulundukları durumu "Yemek için Arabuluculuk" başlığıyla aktaran Diane Levin bize de düşünmemiz ve iyi planlama yapmamız gereken bir süreçte olduğumuzu anlatıyor. Amerikada akreditasyon almaksızın eğitim veren kuruluş sayısı oldukça yaygın olduğuğundan ülkemizde sadece Adalet Bakanlığının izin vereceği eğitim kurumlarından alınaca "Arabuluculuk Yetki Belgesi" nin geçerli sayılması olumlu değerlendirilmelidir. Diane Levin 'in yazısını okumak için tıklayınız

 

Panel: Arabuluculuk Yasa Tasarısı

E-posta Yazdır PDF

panel

Ankara Barosu Avukat Hakları ve Toplumla İlişkiler Merkezi tarafından, şu günlerde Başbakanlıktan TBMM 'ne sevk edilmiş bulunan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı"nın değerlendirileceği "Arabuluculuk Yasa Tasarısı" Konulu Panel düzenlenecektir.

Panelin oturum başkanlığını Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler yapacaktır. Konuşmacılar ise; Av. Ender Dedeağaç ve Yard. Doç. Dr. Mustafa Özbek olacaktır.

Panelde yasa tasarısının son hali ile, usul hukuku ve Arabuluculuk mesleğinin avukatlık mesleği üzerine etkileri konusunda değerlendirmelerin yapılması beklenmektedir. 12.06.2008 tarihinde saat 15:00 'de Ankara Barosu Eğitim Merkezinde yapılacak olan panele ilgili herkesi katılmaya davet ediyorum.

 


Sayfa 29 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 46 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Müzakere, ilk görüşte aşk gibidir. Bu nedenle iyi bir açılış yapmak çok önemlidir.

Paul Steele