ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Karşı Çıkmanın Dayanılmaz Kolaylığı...

E-posta Yazdır PDF

Neye karşı koyarsan, o ısrarla olmaya devam eder" Carl Jung (1875-1961)

Hepimiz günlük hayatımızda şu sözleri bolca duyuyoruz, kullanıyoruzdur:

- Olmaz

- Karşıyım

- Desteklemiyorum

- Sonuna kadar mücadele edeceğiz!

- Vazgeçmeyeceğiz

Bu listeyi hayal gücümüzle doğru orantılı olarak uzatmak mümkün. Türk milletinin günlük dilinde sıkça kullandığı bu terminoloji, aslında hayata bakışını da gözler önüne seriyor. Bu tarz söylemler o kadar yüksek dozda ifade ediliyor ki, hiç kimse;

Devamını oku...
 

Kitap: Arabuluculuk, Hüseyin Güngör Şahin

E-posta Yazdır PDF

Tüm dünyada son dönemde onarıcı adalet kavramı ile tırmanışa geçerek popülerite kazanan arabuluculuk yöntemi farklı toplum ve kültürlerde olumlu bir amaç ve yarar için yaygın şekilde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Adalet, güvenlik, sosyal güvenlik, okul, iş, çevre ve günlük yaşamda kişiler arası ilişkiler gibi oldukça geniş bir yelpazede hizmet sunan arabuluculuk disiplinler arası bir süreç olarak yer almaktadır.

 

Bu eserde, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin tarihi gelişimi çeşitli kültürlerde ve toplumlarda kullanımı, kavramlar, strateji ve taktikler, avantajlar, dezavantajlar, tartışma ve görüşler, Türk hukukundaki düzenlemeler detaylı olarak ele alınmakta ve toplumumuzda gelecekte söz sahibi olacak gençlerimiz için okullarda akran arabuluculuğu eğitiminde kullanılan öğretici masal formu uygulaması ve ülkemizde polis arabuluculuğu alanında yapılan ilk deneysel çalışma olması bakımından önem arz eden bir çalışma ile birlikte polis arabuluculuğu yer almaktadır.

Devamını oku...
 

Amerikalı Arabulucular Krizin Eşiğinde

E-posta Yazdır PDF

Amerikan Arabuluculuk Sitelerinde son günlerde en çok tartışılan konu Arabulucuların içine düştüğü ekonomik kriz. Akreditasyonu olan veya olmayan birçok üniversite ve kurumun arabuluculuk eğitimine girişmesiyle, sektörlerinde geçinememe problemi yaşayan arabulucular, bu durumu yazdıkları yazılara da yansıtmaya başladılar. Yazısında içinde bulundukları durumu "Yemek için Arabuluculuk" başlığıyla aktaran Diane Levin bize de düşünmemiz ve iyi planlama yapmamız gereken bir süreçte olduğumuzu anlatıyor. Amerikada akreditasyon almaksızın eğitim veren kuruluş sayısı oldukça yaygın olduğuğundan ülkemizde sadece Adalet Bakanlığının izin vereceği eğitim kurumlarından alınaca "Arabuluculuk Yetki Belgesi" nin geçerli sayılması olumlu değerlendirilmelidir. Diane Levin 'in yazısını okumak için tıklayınız

 

Panel: Arabuluculuk Yasa Tasarısı

E-posta Yazdır PDF

panel

Ankara Barosu Avukat Hakları ve Toplumla İlişkiler Merkezi tarafından, şu günlerde Başbakanlıktan TBMM 'ne sevk edilmiş bulunan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı"nın değerlendirileceği "Arabuluculuk Yasa Tasarısı" Konulu Panel düzenlenecektir.

Panelin oturum başkanlığını Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler yapacaktır. Konuşmacılar ise; Av. Ender Dedeağaç ve Yard. Doç. Dr. Mustafa Özbek olacaktır.

Panelde yasa tasarısının son hali ile, usul hukuku ve Arabuluculuk mesleğinin avukatlık mesleği üzerine etkileri konusunda değerlendirmelerin yapılması beklenmektedir. 12.06.2008 tarihinde saat 15:00 'de Ankara Barosu Eğitim Merkezinde yapılacak olan panele ilgili herkesi katılmaya davet ediyorum.

 

Sosyal Devletin Gereği Adalete Erişim

E-posta Yazdır PDF

§ 1. Genel Olarak Adalete Erişim Akımı

Herkesin eşit bir şekilde adalete ulaşabilmesi, demokrasinin ve günümüz toplumunun temel yapı taşlarındandır. Kişilerin günlük hayatındaki bütün ilişkilerini etkileyen hukuk kuralları, toplumun her kesimi için uygulanabilir olmalıdır. Adalete gerçek anlamda erişim sağlanamazsa, hukuk, yerine getirilemeyen bir vaatten ibaret olur[1]. Adalete erişim akımı (access to justice movement), kişilerin haklarının etkin bir şekilde kullanılması sorununu ele alan bir reformu ifade etmektedir[2]. Hukuk sosyolojisi, hakların kullanılmasındaki en büyük zorluğun, kişilerin haklarını münferiden kullanmalarında ve ekonomik bakımdan zayıf durumda bulunanların, güçlü kuruluşlarla bürokrasiye karşı sahip oldukları haklarını elde etmelerinde görüldüğünü ortaya koymuştur. 1960 ve 70’li yıllarda büründüğü şekliyle sosyal devlet (welfare state), hakların bu modele uygun olarak daha etkin kullanılmasını amaçlamıştır. Yoksulların, tüketicilerin[3], çevrenin korunması hakkı ve bazı işçi hakları böylece ortaya çıkmış; fakat bu haklar ya yeterince ya da hiç korunamamıştır[4]. Böylece, kişilerin bazı haklara sahip olduğu, ama bu hakları kullanamadığı, kişilere sembolik bir takım hakların tanındığı bir kriz dönemine girilmiştir.

Devamını oku...
 


Sayfa 29 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 22 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Başarısız olmanın en emin yolu kararsız olmaktır. Siz ne istediğinizden emin değilseniz başkaları nasıl emin olsun?

Mumin Sekman